Transakcje na rynku nieruchomości – bezpieczne, czy obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia?

Wielu z nas na pewnym etapie naszego życia staje przed koniecznością zawarcia różnego rodzaju transakcji na rynku nieruchomości. Czasem jest to chęć dokonania zakupu nieruchomości, kiedy indziej interesuje nas najem. Osobami, które pośredniczą w tego typu transakcjach są pośrednicy w obrocie nieruchomościami. To oni kontaktują się zarówno ze sprzedającymi (bądź osobami wynajmującymi nieruchomość), jak i kupującymi (albo najemcami).

Wielu z nas na pewnym etapie naszego życia staje przed koniecznością zawarcia różnego rodzaju transakcji na rynku nieruchomości

Autor zdjęcia: mike.t photography

Wynagrodzeniem pośrednika w obrocie nieruchomościami jest prowizja jaką otrzymuje od jednej, lub obu stron uczestniczących w transakcji. Najczęściej jest to wynagrodzenie stanowiące kilka do kilkunastu procent wartości zawieranej transakcji. Najczęściej są to niemałe kwoty, co biorąc pod uwagę fakt, że nierzadko do finalizacji transakcji trzeba przygotowywać się przez wiele miesięcy jest całkowicie zrozumiałe. Pośrednik rzadko kiedy uzyskuje stałą pensję, a nawet jeśli takowa jest mu wypłacana, to najczęściej jej wysokość jest na tyle niska, by mobilizować taką osobę do zawierania jak największej ilości transakcji na rynku nieruchomości (więcej).

Interes stron transakcji

Jeśli transakcja przebiega bez problemów, każda ze stron jest usatysfakcjonowana i nie ma mowy o tym, by pojawiały się jakieś roszczenia, czy też wzajemne pretensje. Każdy dostaje to, co chce, nie ma więc powodów do niesnasek. Niestety, czasem jednak coś idzie nie tak jak powinno. Przyczyny mogą być różne:

  • defekt nieruchomości,
  • niewypłacalność jednej ze stron,
  • etc.

Jeśli wina ciąży na pośredniku, jego klientów chroni OC pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wówczas posiadają oni możliwość ubiegania się o wypłatę im odszkodowania bezpośrednio przez ubezpieczyciela.

Comments are closed.

Post Navigation